Polecamy

Jak wybrać biurko dla gracza?

Klient biznesowy w hotelu – jego charakterystyka.

Poradnik

Jak remontować pokój?

Remont pokoju może się okazać nie lada wyzwaniem. Nie oznacza to jednak, iż konieczne jest zatrudnienie profesjonalnej ekipy. Zdecydowaną większość prac jesteśmy bowiem w stanie wykonać samodzielnie, o ile skompletujemy odpowiednie narzędzia i przybory oraz zadbamy o odpowiedni harmonogram prac. Jak remontować pokój?

Oceń stan podłogi

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy podłoga w pokoju wymaga renowacji. Jeżeli w pomieszczeniu mamy parkiet, warto rozważyć jego cyklinowanie i lakierowanie. W przypadku tych prac zatrudnienie fachowca może okazać się niezbędne. Jeżeli nie mamy w tym wprawy, możemy zniszczyć parkiet, czego na pewno chcemy uniknąć.

Pamiętajmy, iż przed rozpoczęciem prac należy wynieść z pomieszczenia wszystkie meble oraz inne elementy wyposażenia. Jeżeli stwierdzimy, że parkiet jest w dobrej kondycji i nie wymaga renowacji, możemy przejść do dalszych prac remontowych.

Pomaluj ściany

Malowanie ścian to jedna z najczęstszych prac, jakie wykonuje się w trakcie remontu. Nic w tym dziwnego. Pozwala bowiem w stosunkowo krótkim czasie zupełnie odnowić wnętrze. Co więcej, jest to czynność, którą możemy wykonać na własną rękę. Musimy jedynie pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

  1. Zabezpieczenie podłogi oraz mebli – nie ma konieczności wynoszenia mebli z pokoju, jeżeli chcemy jedynie pomalować ściany. Elementy wyposażenia pokoju wystarczy przesunąć na środek pomieszczenia i zabezpieczyć je za pomocą folii i taśmy malarskiej. W ten sam sposób postępujemy z podłogą, dzięki czemu unikniemy trudnych do usunięcia zabrudzeń, a sprzątanie po remoncie przebiegnie sprawniej.
  1. Przygotowanie podłoża – zanim pomalujemy ściany, musimy je odpowiednio przygotować. Podłoże musi być bowiem czyste, równe, nośne, stabilne oraz niechłonne. W przeciwnym razie farba szybko zacznie się łuszczyć lub odpadać, czego na pewno chcemy uniknąć. Aby odpowiednio przygotować podłoże należy:
  • po pierwsze, usunąć wszelkie zanieczyszczenia i zdrapać stare powłoki – możemy to zrobić za pomocą szlifierki, pamiętając o nałożeniu maski i okularów ochronnych. Jeżeli do zeszlifowania mamy niewielką powierzchnię, możemy wykorzystać papier ścierny. Na koniec ścianę trzeba odkurzyć, aby pozbyć się pyłu,
  • po drugie, uzupełnić ubytki i wyrównać podłoże, używając w tym celu gotowej zaprawy,
  • po trzecie, zagruntować podłoże, dzięki czemu zredukujemy jego chłonność i zwiększymy przyczepność farby.

Po wyschnięciu gruntu możemy przystąpić do malowania ścian. W tym wypadku doskonale sprawdzi się farba emulsyjna. Zwykle konieczne jest dwukrotne malowanie ścian. Warto się zatem zaopatrzyć w odpowiednią ilość farby.

Złóż nowe meble

Remontując pokój, warto również zdecydować się na zakup nowych mebli. Dzięki nim pokój zyska zupełnie nowy wygląd. Aby je złożyć, nie musimy wzywać fachowca – wystarczy że pod ręką będziemy mieć wkrętarkę. Jaka wkrętarka sprawdzi się najlepiej?

Do użytku domowego nie potrzebujemy profesjonalnego sprzętu. Bardziej istotne jest to, aby był to sprzęt lekki, a tym samym wygodny w użyciu. W wyremontowanym pomieszczeniu przyda się również nowe oświetlenie. Jaka wiertarka będzie nam potrzebna do jego zamontowania? Jeżeli chcemy wiercić otwory w suficie, przyda się sprzęt z udarem. Jeśli zaś szukamy uniwersalnego rozwiązania, dobrym wyborem będzie wiertarko-wkrętarka.

Remont pokoju wcale nie musi spędzać na sen z powiek. Zanim jednak przystąpimy do prac, warto przemyśleć to, jak wiele chcemy zmienić i jakich efektów oczekujemy. Dobry plan prac, odpowiednie narzędzia oraz trochę czasu to wszystko, czego potrzebujemy.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz

Lokalni rzemieślnicy to gwarancja dobrej...

Biżuteria to idealny prezent dla ciebie i twoich bliskich na każdą okazję. Jakość produktu i...

Czy ekologiczna moda istnieje? Tak, i jest...

Słowo zrównoważony rozwój brzmiało niemal w każdym wystąpieniu na aktualnych konferencjach...

Jak wybrać biurko dla gracza?

Wielbiciel gier komputerowych spędza przy biurku sporo czasu. Warto zatem zadbać o to, aby...