Polecamy

Trening na hotelowej siłowni? Na czym ćwiczyć?

Tanio i wygodnie – wybieramy hotel

Poradnik

Jak remontować pokój?

Remont pokoju może się okazać nie lada wyzwaniem. Nie oznacza to jednak, iż konieczne jest zatrudnienie profesjonalnej ekipy. Zdecydowaną większość prac jesteśmy bowiem w stanie wykonać samodzielnie, o ile skompletujemy odpowiednie narzędzia i przybory oraz zadbamy o odpowiedni harmonogram prac. Jak remontować pokój?

Oceń stan podłogi

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy podłoga w pokoju wymaga renowacji. Jeżeli w pomieszczeniu mamy parkiet, warto rozważyć jego cyklinowanie i lakierowanie. W przypadku tych prac zatrudnienie fachowca może okazać się niezbędne. Jeżeli nie mamy w tym wprawy, możemy zniszczyć parkiet, czego na pewno chcemy uniknąć.

Pamiętajmy, iż przed rozpoczęciem prac należy wynieść z pomieszczenia wszystkie meble oraz inne elementy wyposażenia. Jeżeli stwierdzimy, że parkiet jest w dobrej kondycji i nie wymaga renowacji, możemy przejść do dalszych prac remontowych.

Pomaluj ściany

Malowanie ścian to jedna z najczęstszych prac, jakie wykonuje się w trakcie remontu. Nic w tym dziwnego. Pozwala bowiem w stosunkowo krótkim czasie zupełnie odnowić wnętrze. Co więcej, jest to czynność, którą możemy wykonać na własną rękę. Musimy jedynie pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

  1. Zabezpieczenie podłogi oraz mebli – nie ma konieczności wynoszenia mebli z pokoju, jeżeli chcemy jedynie pomalować ściany. Elementy wyposażenia pokoju wystarczy przesunąć na środek pomieszczenia i zabezpieczyć je za pomocą folii i taśmy malarskiej. W ten sam sposób postępujemy z podłogą, dzięki czemu unikniemy trudnych do usunięcia zabrudzeń, a sprzątanie po remoncie przebiegnie sprawniej.
  1. Przygotowanie podłoża – zanim pomalujemy ściany, musimy je odpowiednio przygotować. Podłoże musi być bowiem czyste, równe, nośne, stabilne oraz niechłonne. W przeciwnym razie farba szybko zacznie się łuszczyć lub odpadać, czego na pewno chcemy uniknąć. Aby odpowiednio przygotować podłoże należy:
  • po pierwsze, usunąć wszelkie zanieczyszczenia i zdrapać stare powłoki – możemy to zrobić za pomocą szlifierki, pamiętając o nałożeniu maski i okularów ochronnych. Jeżeli do zeszlifowania mamy niewielką powierzchnię, możemy wykorzystać papier ścierny. Na koniec ścianę trzeba odkurzyć, aby pozbyć się pyłu,
  • po drugie, uzupełnić ubytki i wyrównać podłoże, używając w tym celu gotowej zaprawy,
  • po trzecie, zagruntować podłoże, dzięki czemu zredukujemy jego chłonność i zwiększymy przyczepność farby.

Po wyschnięciu gruntu możemy przystąpić do malowania ścian. W tym wypadku doskonale sprawdzi się farba emulsyjna. Zwykle konieczne jest dwukrotne malowanie ścian. Warto się zatem zaopatrzyć w odpowiednią ilość farby.

Złóż nowe meble

Remontując pokój, warto również zdecydować się na zakup nowych mebli. Dzięki nim pokój zyska zupełnie nowy wygląd. Aby je złożyć, nie musimy wzywać fachowca – wystarczy że pod ręką będziemy mieć wkrętarkę. Jaka wkrętarka sprawdzi się najlepiej?

Do użytku domowego nie potrzebujemy profesjonalnego sprzętu. Bardziej istotne jest to, aby był to sprzęt lekki, a tym samym wygodny w użyciu. W wyremontowanym pomieszczeniu przyda się również nowe oświetlenie. Jaka wiertarka będzie nam potrzebna do jego zamontowania? Jeżeli chcemy wiercić otwory w suficie, przyda się sprzęt z udarem. Jeśli zaś szukamy uniwersalnego rozwiązania, dobrym wyborem będzie wiertarko-wkrętarka.

Remont pokoju wcale nie musi spędzać na sen z powiek. Zanim jednak przystąpimy do prac, warto przemyśleć to, jak wiele chcemy zmienić i jakich efektów oczekujemy. Dobry plan prac, odpowiednie narzędzia oraz trochę czasu to wszystko, czego potrzebujemy.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz

ROAMING - HOW DOES IT WORK AND HOW TO USE IT...

Since it is so easy to move around the world, one of the most important needs is to communicate...

Lokalni rzemieślnicy to gwarancja dobrej...

Biżuteria to idealny prezent dla ciebie i twoich bliskich na każdą okazję. Jakość produktu i...

Czy ekologiczna moda istnieje? Tak, i jest...

Słowo zrównoważony rozwój brzmiało niemal w każdym wystąpieniu na aktualnych konferencjach...