Polecamy

Jak wybrać biurko dla gracza?

Hotel biznesowy

Poradnik

Łazienka w stylu ekologicznym

Moda na eko nie przemija. Nic więc dziwnego, że i projektanci wnętrz sięgnęli po ten trend – ku uciesze wielbicieli natury, którzy mogą rozkoszować się przebywaniem w przyjaznych środowisku wnętrzach. Czy jednak łazienka w stylu eko to dobre rozwiązanie?

 

Jakie materiały wykończeniowe wykorzystać?

 

Styl ekologiczny w aranżacji pomieszczeń to nie tylko wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu. To przede wszystkim przeniesienie do wnętrz piękna i harmonii natury. Z tego względu doskonale sprawdza się w łazience, gdyż tworzy przyjazny klimat. Dzięki niemu organizm człowieka łatwiej się relaksuje i regeneruje, co jest niezwykle ważne dla zdrowia, ale również kondycji psychicznej.

 

Urządzając łazienkę w stylu ekologicznym, nie można nie skorzystać z roślinnych dekorów, które pięknie i naturalnie prezentują się w pomieszczeniu kąpielowym. W tym celu możemy użyć ozdobnych płytek ceramicznych z kwiatowymi wzorami. Istotne jest jednak to, aby były to subtelne zdobienia, dzięki czemu będą się atrakcyjnie prezentować i nie przytłoczą wnętrza.

 

W ekologicznej łazience doskonale sprawdzają się również płytki ceramiczne, które imitują drewno. Dodają one wnętrzu elegancji i tworzą przytulny charakter. Innym, równie ciekawym rozwiązaniem, który wprowadza do łazienki naturalny klimat, mogą być płytki ceramiczne swym wyglądem przypominające kamień. Pomieszczenie zyska wówczas bardziej surowy charakter, jednak nie mniej piękny, zwłaszcza jeśli dominować w nim będą beże, szarości oraz biel.

 

Jeżeli zależy nam jednak na wykorzystaniu naturalnych materiałów pochodzących z recyklingu, możemy zastosować odpady kamienne. Sprawdzą się one zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Dzięki temu zabiegowi unikniemy płytek ceramicznych, które są dość często używane podczas aranżacji łazienek.

 

Jaką ceramikę łazienkową wybrać?

 

Wybierając wyposażenie do eko łazienki, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim trwałość rozwiązań. Decydując się na solidne materiały, unikniemy w przyszłości kosztownych remontów czy też nieustannej wymiany szybko zużywających się elementów, co jest korzystne nie tylko dla domowego budżetu, ale również środowiska.

 

W łazience w stylu ekologicznym koniecznie musi się znaleźć:

 

  • prysznic – jak zostało udowodnione, biorąc kąpiel w prysznicu, zużywamy mniej wody niż podczas kąpieli w wannie. Ostateczna wielkość zużycia zależy jednak tak od tego, jak długo bierzemy prysznic. Jeśli jest to około 10 minut, wówczas zużycie wody w obu przypadkach jest porównywalne. Niemniej, jeżeli naszym głównym celem jest oszczędzanie wody, wtedy lepiej wybrać prysznic, w którym o wiele łatwiej wziąć szybka kąpiel.

 

Jeżeli zależy nam na tym, aby wnętrze eko łazienki prezentowało się naturalnie, warto zdecydować się na kabinę prysznicową typu walk-in. Jest ona pozbawiona brodzika, dzięki czemu ma niepowtarzalny wygląd. Jest szczególnie polecana, jeśli w domu mieszkają dzieci i osoby starsze mogące mieć problem z wchodzeniem do brodzika,

 

  • umywalka – jest niezbędna podczas codziennej higieny. Nie musi mieć jednak dużych rozmiarów i efektownego wyglądu. Ważne jest jednak to, aby była wyposażone w odpowiednią baterię, która ograniczy zużycie wody. W tej roli doskonale sprawdzają się baterie bezdotykowe, które intuicyjnie regulują ilość wykorzystywanej wody, co sprzyja jej racjonalnemu zużyciu.

 

Innym ekologicznym rozwiązaniem są baterie umywalkowe wyposażone w perlatory ze strumieniem napowietrzonym lub igiełkowym. Mieszają one wodę z powietrzem, dzięki czemu zużywamy mniej wody, nawet tego nie zauważając.

 

  • sedes – w łazience w stylu ekologicznym szczególnie dobrze prezentować się będzie zestaw podtynkowy, który urzeka swym minimalistycznym wyglądem. I w tym wypadku możemy zdecydować się na ekologiczne warianty, na przykład sedesy, które do spłukiwania wykorzystują tak zwaną szarą wodę, pochodzącą z mycia rąk.

 

Podsumowując, łazienka urządzona w stylu ekologicznym to bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki niemu zyskujemy nie tylko piękne, naturalne wnętrze, ale dzięki zastosowaniu odpowiedniego wyposażenia ograniczamy zużycie energii i wody, co korzystnie wpływa na stan naszych domowych finansów i sprzyja środowisku.

Zobacz

ROAMING - HOW DOES IT WORK AND HOW TO USE IT...

Since it is so easy to move around the world, one of the most important needs is to communicate...

Lokalni rzemieślnicy to gwarancja dobrej...

Biżuteria to idealny prezent dla ciebie i twoich bliskich na każdą okazję. Jakość produktu i...

Czy ekologiczna moda istnieje? Tak, i jest...

Słowo zrównoważony rozwój brzmiało niemal w każdym wystąpieniu na aktualnych konferencjach...