Polecamy

Jak zadbać o aranżację sali bankietowej?

Najlepsza sala konferencyjna dla firmy

Turystyka

Najdroższe hotele w Polsce – czy znajdziemy je w Krakowie?

hotele w krakowieW przeciągu ostatnich lat ceny noclegów w europejskich metropoliach regularnie spadają, ale Kraków jest bardzo wyraźnym wyjątkiem od tej reguły. Jedna noc w stolicy Małopolski jest z roku na rok droższa i obecnie jej średni koszt to blisko 100 euro. Cały czas to mniej niż w innych największych miastach Unii Europejskiej, ale na pewno nie mało. W ostatnim miesiącu uzyskaliśmy rekordowy poziom cen noclegów w Krakowie.

Dane na ten temat publikuje portal prowadzący porównywarkę cen noclegów w miastach europejskich i po prostu wyszukiwarkę propozycji noclegowych. W ciągu ostatniego miesiąca zanotowaliśmy średni spadek cen w Europie o 10%, a w Krakowie nastąpił wzrost o blisko 3%, co dało średnią stawkę na poziomie 94 euro. W tym roku jeszcze tak drogo nie było. W innych polskich miastach jest pewnie podobnie, ale Kraków jako jedyne polskie miasto trafia regularnie do zestawienia cen średnich publikowanego dla 50 najważniejszych metropolii turystycznych Europy.

Dane dla innych miast są mniej wiarygodne, ale cały czas całkiem dokładne. Widać wyraźnie, że ich wysokość wyraźnie odstaje jednak od Krakowa. Dla przykładu, średnie ceny dla Trójmiasta oscylowały wokół 81 euro i była to najwyższa, nie licząc Krakowa, stawka w naszym kraju. Warto podkreślić, że zmienność cen poza Krakowem jest niewielka oraz wyraźnie niekonsekwentna: raz ceny trochę spadają, raz lekko rosną. Jeśli spojrzymy na warunki europejskie, będziemy w stanie odczytać średnią cenę noclegu w standardowym pokoju dwuosobowym. Kształtuje się ona na poziomie 116 euro, co stanowi spadek o około 3 procent z poziomu 120 euro, który notowany był miesiąc prędzej. Wśród 50 notowanych miast aż 34 zaliczyło spadek pod względem średniego kosztu noclegu.

Warto wyciągnąć tutaj przed szereg zwłaszcza Mediolan i Brukselę, które osiągnęły swoje roczne minima na poziomie odpowiednio 111 i 96 euro. Sporym wyjątkiem i do tego zaskoczeniem co do skali wzrostów jest Berlin, gdzie ceny przekroczyły wartości średnie i dobiły do 119 euro. Największe, dwucyfrowe pod względem dynamiki spadki zaliczyły Sewilla, Rzym, Istambuł i Lizbona. Ceny kształtują się tam na poziomie odpowiednio 92, 155, 121 i 99 euro za jedną noc. Takie kształtowanie się cen nie powinno nikogo specjalnie dziwić. 

hotel biznesowy w krakowieKraków jest jak na polskie warunki miastem absolutnie wyjątkowym, bo chociaż można argumentować, że Warszawa jest miastem większym i bogatszym, to właśnie Kraków jest najbardziej atrakcyjny pod względem turystycznym. Na czoło peletonu wybija się głównie w kwestiach sztuki i rozrywki, ale to nie jedyne kwestie, które są w grodzie Kraka realizowane w sposób wzorcowy. Sami mieszkańcy mówią, że robi się to miasto bardzo przyjemne do życia i coraz więcej osób zza granicy zaczyna się z tym zgadzać osiedlając się w mieście. Liczne zmiany zachodzące w Krakowie tylko przyśpieszają dynamikę zmian.

Na pierwszy rzut oka wśród pozytywnych zmian widać przede wszystkim ogromną ilość remontów i nowości inwestycyjnych. Istotne są tutaj środki przeznaczane przez rząd, ale palmę pierwszeństwa w zmienianiu miasta mają zdecydowanie środki Unii Europejskiej. Non stop w Krakowie trwają inwestycje finansowane w większości właśnie z zagranicznych środków. Dotacje przełożyły się na węzły komunikacyjne, obecność ekologicznych pojazdów w taborze komunikacji miejskiej, infrastrukturę sportową i konferencyjną, jak również także na hotele. Czasami z perspektywy zwykłego mieszkańca nie widać skali zmian, jakie tutaj zachodzą. Wiele z nich ma bowiem znaczenie typowo procesowe, jak na przykład zmiana mechanizmów gospodarowania śmieciami czy też budowa nowych wodociągów i filtrów akustycznych.

tauron arena krakówNajłatwiejsze do zauważenia są takie obiekty, jak Kraków Arena czy stadion, na którym gra Cracovia, jeden z dwóch pierwszoligowych klubów piłkarskich miasta. Kierunek zmian w najbliższych latach na pewno nie ulegnie zmianie, co na pewno jest prognostykiem naprawdę znakomitej przyszłości miasta. Teraźniejszość i przyszłość są ważne, kluczowo ważne, ale bez przeszłości, bez jej potencjału, nie byłoby dzisiejszych szans. Kraków jest historyczna stolicą naszego kraju, co odbiło na nim silne piętno. Jest to też ważny węzeł komunikacyjny całego południa kraju, na co składają się autostrady i linie kolejowe oraz oczywiście w coraz większym stopniu lotnisko w Balicach.

Dla turysty z innych części kraju najłatwiejszy do zauważenia jest kosmopolityczny charakter miasta. Przyciąga on niemal w sposób magnetyczny do krakowskiego rynku, a także do miejsc równie pięknych, które są rzadziej odwiedzane i przez to zdecydowanie bardziej oryginalne. W Krakowie można znaleźć się wiele razy i za każdym razem zobaczyć coś nowego, przeżyć nową historię. Także to miejsce na swoją siedzibę wybiera wiele osób i eventów ze świata kultury oraz sztuki, przez co Kraków zyskuje nieocenioną wartość dodaną.

rynek kraków

Miasto jest najbardziej innowacyjną aglomeracją w naszym kraju i równocześnie miejscem zdecydowanie najbardziej przesiąkniętym kulturą. To tymi ulicami przechadzali się królowe, to tutaj założono pierwszy uniwersytet w naszym kraju i to tutaj grany jest najsłynniejszy na polskich ziemiach hejnał. Droga Królewska, Barbakan, Rynek, Wawel…

Zobacz

Kilka faktów na temat Londyńskiego Big Bena

Ikoniczna wieża zegarowa Houses of Parliament jest jednym z najbardziej znanych zabytków Londynu...

Trampoliny

Trampolina to prosty sprzęt gimnastyczny do wykonywania podskoków czy nawet akrobacji...

Jak szukać noclegu w Krakowie?

O Krakowie często mówi się jako o mieście jedynym w swoim rodzaju, trudno więc dziwić...