Polecamy

Wakacje - jak polskie dziecko je spędza?

Jak wybrać biurko dla gracza?

Poradnik

Jak postępować z nieposłusznym psem?

Opieka nad zwierzętami to wymagające zadanie, a szczególnie wówczas, gdy napotykamy różnorodne problemy. Jednym z nich jest trudność w nauczeniu psa odpowiedniego zachowania. Jak sobie z tym poradzić?

Czego nie należy robić, gdy pies jest nieposłuszny?

Szarpanie się na smyczy, podgryzanie mebli i rozkopywanie ogródka to dość powszechne problemy, z którymi spotykają się posiadacze czworonogów. Nie są to jednak wyjątkowo trudne sytuacje. Czasami wystarczy odrobina czasu, spokojnego karcenia i zwracania uwagi na niepożądane zachowania i nagradzanie prawidłowych działań. Z całą pewnością nie powinno się:

  • Krzyczeć na psa – krzyk i wrzaski nie są rozwiązaniem. Psa należy skarcić stanowczym tonem, ale nie powinno się na niego wrzeszczeć.
  • Stosować przemocy fizycznej – to nie tylko niedopuszczalne, ale też bezsensowne. W ten sposób nie nauczymy zwierzęcia niczego dobrego, a co najwyżej spowodujemy, że będzie odczuwało lęk lub agresję.
  • Stosować przykrego karcenia, szturchnięć i groźnych gestów – wykonywanie dynamicznych, groźnych gestów (jakby chciało się psa uderzyć lub szturchnąć) także nie powinno mieć miejsca. Spowoduje jedynie, że pies będzie odczuwał lęk albo przeżywał inne skrajne emocje.

Jak należy postępować?

Praca nad poprawą zachowania czworonoga to żmudny i długofalowy proces. Prawidłowymi działaniami będą:

  • Wielokrotne, spokojne zwracanie uwagi psu, gdy postępuje źle. Zwierzęta sporo rozumieją i jeśli będziemy konsekwentnie zwracać uwagę, delikatnie karcić i wyrażać niezadowolenie na skutek jakiegoś zachowania, istnieje spora szansa, że w końcu pies zrozumie, że nie jest to właściwe działanie.
  • Nagradzanie prawidłowego zachowania. Metoda przysłowiowej marchewki działa doskonale na większość zwierząt. Nagradzanie psa małym przysmakiem lub głaskaniem, gdy zachowa się we właściwy sposób pozwoli mu skojarzyć to zachowanie z określoną sytuacją i istnieje spora szansa, że takie postępowanie faktycznie wejdzie mu w nawyk.
  • Okazywanie zwierzęciu uwagi, zainteresowania i ciepła. To nic, że pies zniszczył obrus lub zbił filiżankę. Pies, który czuje się kochany i któremu poświęca się uwagę prawdopodobnie będzie zachowywał się lepiej.
  • Rozważmy szkolenie psa pod okiem specjalisty. Jeśli zwierzę sprawia naprawdę duże problemy wychowawcze lub jest naszym pierwszym zwierzakiem, nie warto ryzykować błędów wychowawczych, które mogą być trudne do wyplenienia. Szkolenie psa przez specjalistę pozwoli opanować jego temperament, nauczyć go podstawowych komend i działań, które są pożądane.

Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by nie bagatelizować znaczenia profesjonalnych szkoleń, domowej tresury oraz zabawy z psem. Te trzy rodzaje działań przynoszą znakomite efekty nawet, gdy mamy do czynienia ze zwierzęciem o bardzo trudnym charakterze. Szczególnie szkolenia pod okiem profesjonalistów wydają się słusznym wyborem, gdy mamy do czynienia ze zwierzęciem o silnym instynkcie przywódczym, które próbuje dominować.

Niektórzy właściciele psów dużych ras o silnym charakterze stosują dodatkowe środki zapobiegawcze. Jednym z nich są kolczatki dla psa. To rodzaj obroży szkoleniowej, która budzi ogromne kontrowersje wśród posiadaczy i miłośników psów. Ideą kolczatki jest nauka chodzenia psa na smyczy, ale w praktyce różnie bywa i kolczatki są nadużywane przez nieodpowiedzialnych właścicieli, zakładane bez potrzeby, a nawet w niewłaściwy sposób, byle tylko nadać zwierzęciu groźny wygląd. Kolczatki dla psa można potraktować jako ostateczność, gdy mamy do czynienia z psem agresywnym, dorosłym, bardzo trudnym w ułożeniu, który podczas spacerów wyrywa się, szarpie i próbuje atakować inne psy. Mimo wszystko przed zastosowaniem tego, ostatecznego, środka tresury, warto zastosować wszelkie inne działania, wybrać się na szkolenie i do psiego behawiorysty, by lepiej poznać przyczyny takiego zachowania zwierzęcia i nauczyć się radzić sobie z nimi bez środków przymusu, mocnego karcenia czy też narzędzi takich, jak specjalistyczne obroże.

Zobacz

ROAMING - HOW DOES IT WORK AND HOW TO USE IT...

Since it is so easy to move around the world, one of the most important needs is to communicate...

Lokalni rzemieślnicy to gwarancja dobrej...

Biżuteria to idealny prezent dla ciebie i twoich bliskich na każdą okazję. Jakość produktu i...

Czy ekologiczna moda istnieje? Tak, i jest...

Słowo zrównoważony rozwój brzmiało niemal w każdym wystąpieniu na aktualnych konferencjach...