Polecamy

Spokojne miejsca w Polsce – gdzie wybrać się na wakacje?

Turystyka biznesowa – najpopularniejsze trendy

Turystyka

Kilka faktów na temat Londyńskiego Big Bena

Ikoniczna wieża zegarowa Houses of Parliament jest jednym z najbardziej znanych zabytków Londynu.

Co to jest Big Ben?

Houses of Parliament i Elizabeth Tower, powszechnie nazywane Big Ben, są jednymi z najbardziej kultowych punktów orientacyjnych i obowiązkowych atrakcji Londynu. Technicznie rzecz biorąc, Big Ben to nazwa nadana masywnemu dzwonowi wewnątrz wieży zegarowej, który waży ponad 13 ton (13,760 kg).  Wieża zegarowa wygląda spektakularnie w nocy, kiedy cztery tarcze zegarowe są podświetlone,

Big Ben fakty

  • - Każda tarcza ma siedem metrów średnicy.
  • - Minutowe wskazówki mają długość 4,2 metra i ważą około 100 kg (220 funtów, wliczając przeciwwagi).
  • - Cyfry mają długość około 60cm (23 cale).
  • - W każdej tarczy zegara znajduje się 312 kawałków szkła.
  • - Specjalne światło nad tarczami zegara jest zapalane, gdy parlament obraduje.
  • - Odmierzanie czasu przez Big Bena jest ściśle regulowane przez stos monet umieszczonych na ogromnym wahadle. 
  • - Big Ben rzadko się zatrzymywał. Nawet po zniszczeniu przez bombę Izby Gmin podczas II wojny światowej, wieża zegarowa przetrwała, a Big Ben nadal wybijał godziny.
  • - Kuranty Big Bena zostały po raz pierwszy nadane przez BBC 31 grudnia 1923 roku, a tradycja ta trwa do dziś.
  • - Łacińskie słowa pod tarczą zegara brzmią DOMINE SALVAM FAC REGINAM NOSTRAM VICTORIAM PRIMAM, co oznacza "O Panie, zachowaj naszą Królową Wiktorię Pierwszą".
  • - W czerwcu 2012 roku Izba Gmin ogłosiła, że wieża zegarowa ma zostać przemianowana na Elizabeth Tower na cześć Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II.

 

Kiedy został zbudowany Big Ben?

Pałac Westminsterski został zniszczony przez pożar w 1834 roku. W 1844 r. zdecydowano, że nowe budynki dla Parlamentu powinny zawierać wieżę i zegar. 

Potrzebny był masywny dzwon, a pierwsza próba (wykonana przez firmę John Warner & Sons w Stockton-on-Tees) pękła nieodwracalnie. Metal został przetopiony, a dzwon odlany ponownie w Whitechapel w 1858 roku.

Big Ben po raz pierwszy zadzwonił w Westminsterze 31 maja 1859 roku. Niedługo później, we wrześniu 1859 roku, Big Ben pękł. Zamontowano lżejszy młotek, a dzwon obrócono tak, aby nieuszkodzona część trafiła do młotka. To jest właśnie dzwon, który słyszymy dzisiaj.

Londyński parlament / Big Ben

Jak wysoki jest Big Ben?

Wieża Elizabeth ma ponad 96 metrów wysokości, 334 stopnie do dzwonnicy i 399 stopni do światła Ayrton na samym szczycie wieży.

Gdzie znajduje się Big Ben?

Big Ben znajduje się w Elizabeth Tower na północnym krańcu The Houses of Parliament w Westminster, w centrum Londynu, obok rzeki Tamizy.

Istnieje kilka linii autobusowych, które przejeżdżają obok wieży, a stacja metra Westminster znajduje się po drugiej stronie drogi, obsługiwana przez linie Jubilee, District i Circle. Molo Westminster znajduje się obok wieży i jest obsługiwane przez kilka rzecznych linii autobusowych.

Dlaczego Big Ben jest nazywany Big Benem?

Pochodzenie nazwy Big Ben nie jest znane, choć istnieją dwie różne teorie.

Pierwsza z nich mówi, że został nazwany na cześć Sir Benjamina Halla, pierwszego komisarza robót, dużego mężczyzny, który był znany w domu jako "Big Ben".
Druga teoria jest to, że został nazwany po mistrza wagi ciężkiej boksu w tym czasie, Benjamin Caunt. Znany również jako "Big Ben", ten pseudonim był powszechnie nadawany w społeczeństwie do niczego, co było najcięższe w swojej klasie.

Big Ben zadzwonii ponownie od 2022 roku

Światowej sławy dzwiny Big Bena będą rozbrzmiewać nad Westminsterem do lata przyszłego roku. Londyński punkt orientacyjny był w dużej mierze milczący i pokryty rusztowaniami od 2017 roku z powodu prac budowlanych mających na celu przywrócenie 178-letniej wieży zegarowej do dawnej świetności.

Żmudne prace konwersacyjne, w ramach których zmodernizowane zostaną również obiekty wieży, "aby dostosować ją do XXI wieku", miały pierwotnie zakończyć się w tym roku, ale prace zostały wstrzymane przez kryzys Covid-19. Jednak koniec projektu wartego 80 milionów funtów jest już bliski, a wieża ma zostać powoli rozebrana i przywrócona do użytku latem 2022 roku.

Zobacz

Trampoliny

Trampolina to prosty sprzęt gimnastyczny do wykonywania podskoków czy nawet akrobacji...

Jak szukać noclegu w Krakowie?

O Krakowie często mówi się jako o mieście jedynym w swoim rodzaju, trudno więc dziwić...

Gospodarstwo agroturystyczne kontra hotel - co...

Już niedługo przyjdzie lato i trzeba się zastanawiać nad tym, gdzie chcemy wyjechać na wakacje...