Polecamy

Czego oczekujemy od hotelu planując delegację?

Dodatkowe usługi w hotelach

Hotele

Bierzesz fakturę za hotel lub restaurację? Czy wiesz kiedy możesz odliczyć VAT?

Według obowiązującego w naszym kraju prawa w większości przypadków nie można odliczyć podatku VAT od faktur za noclegi w hotelach oraz posiłki w restauracjach. Jednak w niektórych szczególnych sytuacjach stanie się to możliwe i właściciel firmy może starać się takie wydatki wliczyć do kosztów i zapisać je w rejestrze VAT.

Kiedy i jak jest to możliwe?

Postaramy się właśnie w tym tekście ten temat nieco przybliżyć. Takim szczególnym przypadkiem będzie odliczenie podatku od usług kompleksowych złożonych. Pamiętajmy, że nie odliczmy podatku z faktur za hotele oraz restauracje, co będzie w art. 88 ust. 1 pkt 4 Ustawy o podatku VAT, który mówi : „obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się (…) usług noclegowych i gastronomicznych, (…) z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób”. Właściciel firmy może wykazać fakturę za noclegi czy posiłki w kosztach uzyskania przychodu firmy. Pamiętajmy jednak o odpowiedniej klasyfikacji usług.

Co oznacza pojęcie usług kompleksowych, o których napisaliśmy już wcześniej?

To taka sytuacja, gdy usługa hotelowa lub gastronomiczna świadczona przez daną firmę jest związana z inną usługą np. z organizacja kongresu lub szkolenia, czego nie można oddzielić i w tym przypadku można właśnie odliczyć podatek VAT. Wtedy usługi hotelowe i żywienie są już traktowane jako dodatek do całości na co będziemy otrzymywać jedną nierozłączną fakturę. Podamy kilka praktycznych przykładów, które można brać pod uwagę. Dzięki temu ten temat będzie bardziej zrozumiały.

restauracja w hotelu

Faktura za hotel

Firma X organizuje kilkudniowe szkolenie a w cenie szkolenia zawiera się właśnie nocleg oraz usługi gastronomiczne. Na zakończenie za to wszystko otrzyma się jedną fakturę, która obejmować będzie całość usług i od tej faktury już będzie możliwe odliczenie podatku VAT. Innym przykładem będzie sytuacja gdy firma organizująca szkolenia zatrudnia pracownika, szkoleniowa, który musi we własnym zakresie organizować hotel i wyżywienie na czas prowadzonego szkolenia. Takie koszty pozwalają odliczyć podatek VAT pracownikowi. Jeśli będzie taka sytuacja należy również pamiętać, że wszystko musi być rozliczone w ramach jednej faktury jako całość usług a nie jako rozwiązanie, w którym będzie osobna faktura na nocleg i posiłki. Trzeba również pamiętać, że nie ma ograniczeń, gdy chodzi o odliczenie od podatku w przypadku usług cateringowych. Dlatego zatrudnienie firmy cateringowej będzie można do kosztów zaliczyć.

Zobacz

Jak sprawdzić opinie o hotelach w Internecie?

Wybór dobrego hotelu na wakacje jest bardzo ważny. Większość z nas pracuje cały rok na to...

Trening na hotelowej siłowni? Na czym ćwiczyć?

Wyjazd służbowy lub urlopowy wcale nie musi oznaczać rezygnacji z treningu na siłowni...

Co oferują hotele?

Praktycznie każdy hotel posiada mniej lub bardziej rozbudowany wachlarz usług dodatkowych...